Комисията за изработване на областна здравна карта финализира работата си
Под председателството на областния управител Виолета Иеремиева се проведе заключително заседание на Комисията за изработване на областна здравна карта.
Директорът на РЗИ д-р Илиян Минчев и директорът на „Медицински дейности” в РЗИ д-р Ваня Иванова представиха събраната статистическа информация. Тя се отнася за 2022 г.и е обобщена съобразно методика, одобрена от министъра на здравеопазването, в съответствие с изискванията на Закона за лечебните заведения.
Данните сочат, че населението в област Плевен е 220 346 души, 50% от които живеят в община Плевен. 55% от населението в областта е на трудоспособна възраст.
По отношение на хоспитализациите трендът е с тенденция към увеличение. От 78 000 за 2020 г. и 87 000 за 2021 г., през 2022 г. те са вече над 100 000. Най-голям дял от тях са свързани със заболявания на сърдечно – съдовата система – 19%, а при децата до 17 г. – със заболявания на дихателната система.
Броят регистрирани злокачествени заболявания в областта бележи спад.
Населението в Плевенска област е добре обезпечено по отношение на доболничната помощ. На територията й функционират 182 амбулатории за първична медицинска помощ като 174 от тях са индивидуални практики, а 8 са групови. Средно един общопрактикуващ лекар обслужва 1100 пациенти. Няма нито едно село, което да не е обезпечено с ОПЛ.
Средно един стоматолог полага грижи за 1110 пациенти.
В областта има 14 лечебни заведения, 6 от които са частна собственост.
Спешната помощ е осигурена от 9 филиала и от един център в Плевен.
Недостигът на специалисти по здравни грижи е проблем за цялата страна, но в сравнение с предишната областна здравна карта сега се наблюдава увеличение на броя им - 105,3 на 10 000 души при осигуреност за страната 68 на 10 000.
Най-голям е делът на лекарите във възрастовата група 55 – 64 г. – 35%. Младите лекари до 35 г. са 24%, а 16% от ОПЛ са на възраст над 65 г.
През 2022 г. заплатените клинични пътеки за пациенти от други области са 46% от всички случаи, което изисква сериозен финансов ресурс и обезпечаване с персонал, апаратура и консумативи.
Тенденцията е броят на тези пациенти да расте, поради наличния голям капацитет от хабилитирани специалисти с високо ниво на компетентност и от високотехнологични дейности в плевенските болници. Това е и сериозно основание, въпреки големия брой болнични легла в областта /2410 за активно лечение/, надвишаващ максималните коефициенти, определени в методиката, те да не бъдат редуцирани.
След гласуване, областна здравна карта беше одобрена от членовете на Комисията и ще бъде представена в Министерство на здравеопазването.