В навечерието на 10 декември: Изложба „Руско-турската война 1877-1878 г. в литографии и ксилографии“
По повод 145 г. от Освобождението на Плевен, в навечерието на 10 декември Областният управител на Област Плевен Иван Петков и заместникът му Александър Трайков заедно с Н. Пр. Елеонора Митрофанова – посланик на Руската федерация в България, кмета на Община Плевен Георг Спартански, екскмета Румен Петков взеха участие в откриването на изложба „Руско-турската война 1877-1878 г. в литографии и ксилографии“ в Панорама „Плевенска епопея 1877 г.“ На откриването бяха още представители на областни военно-патриотични организации, музейни работници, медии. Събитието е част от програмата на Регионален военноисторически музей – Плевен за отбелязване на 145 годишнина от Освобождението на Плевен.
Изложбата, включваща 35 гравюри от колекцията на Александър Алексеевич Авдеев, бе открита от директора на Регионален исторически музей - Плевен д-р Володя Попов.
„Има събития в исторически план, които показват съществено влияние в развитието на историята на определена държава и в много отношения имат наддържавен характер. Такова събитие е Руско-турската освободителна война от 1877 – 1878 г. Колкото едно събитие е със значимо отношение към историята, толкова неговата натовареност с интерпретации е по-голяма“, каза при откриването д-р Попов, който в експозето си открои три факта, определящи характеристиката и същността на тази война.
Слова произнесоха Н. Пр. Елеонора Митрофанова – посланик на Руската федерация в България, кметът на Община Плевен Георг Спартански, екскметът Румен Петков.
Авторът на изложбата Александър Авдеев е политик и дипломат, понастоящем извънреден и пълномощен посланик на Руската Федерация във Ватикана. Представител е на Русия при Сувeрeнния Малтийски Орден по съвместителство.
А. Авдеев започва да събира колекцията от гравюри, посветени на Руско-турската война 1877-1878 г., през 90-те години на XX век. Първите гравюри са придобити от антикварните магазини в Москва.
Още в годините на съществуването на СССР, А. Авдеев е назначен за посланик в България, но той заема този дипломатически пост вече като посланик на Руската Федерация и продължава да събира колекцията посветена на Руско-турската война 1877-1878 г.. Десет гравюри са закупени от София и Пловдив.
А. Авдеев увеличава колекцията си в различни градове и страни, където го изпраща дипломатическата работа: в Париж, Берлин, Ню-Йорк.
Колекцията на А. Авдеев, посветена на Руско-турската война 1877- 1878 г. участва в изложбата „Балкански триумф. Политика на чест и великодушие“ в Дом на руското зарубежие „А. Солженицин” в гр. Москва. След тази изложба, дипломатът предава своята, вече най-голяма колекция не само в Русия, но и в света, във фонда на този Дом. Това негово решение се обуславя от високата оценка за дейността на Дома, в който се съхраняват и други дарения на А. Авдеев.
Колекцията е съставена от произведения на френски, английски и руски гравьори, чието внимание е привлечено от военният конфликт между двете империи. Гравюрите отразяват най-ярките събития от войната, рисуват портрети на военачалници и емоционални моменти от живота на обикновените хора, български селяни, попаднали във войната.
Най-голямата колекция от гравюри, посветени на Руско-турската война 1877-1878 г., е притежание на Държавния исторически музей в Москва.